2012. december 6., csütörtök

Gyilkostó télen

Minden évszakban varázslatosan szép a tó és titokzatos regéről mesél.
December 4-én a gyilkos nevét meghazudtolva, békés, csendes  volt a tó és környéke. Hullámzó víztükrét mozdulatlanná dermesztette a jégréteg. Sávosan barázdált, jeges felületén szürkés-zölden  tükröződött  az égbolt, a környező erdő és a sziklaóriások. A kiálló farönkök jégbefagyva meredeztek az ég felé. Jéghabjain farönköt ringatott. A mondabeli Eszter szomorú zöld szeme csillogott a jégtükrén.

2012. december 5., szerda

Békás-szoros, Mária-kő túra decemberben

A Békás-szoros meredek, égbeszökő sziklafalai alatt állva, a hegymászók merész mutatványát bámulva, elképzelhetelennek tűnik, hogy elérhető bárki számára a szikla csúcsáról letekinteni a mélységbe. Pedig alig másfél órás túrával,  ösvényen felkapaszkodva, 300 méter magasból, a Mária-kő kilátóiról csodálhatjuk meg a felejthetetlen látványt. A túra megtételéhez -lehetőleg száraz időben- túravezető ajánlott. Ugyanis nincs turistajelzés, a kilátókhoz alig látható ösvényen juthatunk el. Három kilátó panorámájában gyönyörködhetünk, amelyek  három égtáj felé engednek csodálatos kilátást. 

 December 4-én, borús, száraz időben indultunk el meghódítani a Mária-kő szikláit. A sziklaperemre érve, páratlan élményben volt részünk. A nap előbújt a felhők mögül és aranyfénybe vonta a sziklás mesevilágot.

  A Mária-kő csúcsán levő kilátó.

Körös-körül sziklaóriások csúcsai fehérlettek a napsütésben. Középen a sziklák királynője, az Oltárkő oszlopa magasodott. A Mária-kő csúcsáról rálátni a tetején levő óriási keresztre.



 Oltárkő, az alpinisták birodalma.
Mint egy templomi oltár,  büszkén  emelkedik, a sziklák birodalmában, súlyos keresztjét figyelmeztetőként hordva. Figyelmeztet letűnt korok sötét napjaira, amikor még vörös csillagot cipelt a sziklabércén.
Toronyként emelkedő, függőleges falaival tiszteletet ébreszt minden arra járó lélekben. A néphitt szerint mágikus hatalommal bír a környéke. Talán a földünk azon pontjainak egyike, ahol pozitív kisugárzás észlelhető.


A Mária-kő szikla pereméről a házak, az út miniatűr játéknak látszottak, az emberek  apró pontként mozgó lényeknek. Mesevilág kelt életre: törpék voltunk az óriások világában.


     Az északkeleti kilátónál

A legmerészebb álmainkat felülmúló látvány tárult itt elénk.  A 300 m függőleges sziklafal alatt láthatjuk a Békás szoros leglátványosabb részét,  a Pokol-torka szűkületet. Valóban fentről nézve egy tátongó toroknak tűnik. Az országút  vékony szalagként kígyózik, az autók hangyányi játékszerekként mozognak az óriás sziklák tövében. Ekkor éreztük igazán mennyire kicsik vagyunk a természet nagysága mellett.







          A délkeleti kilátónál

Innen csodálatos panoráma nyílik a Kisbékás patak menti tanyavilágra. A sziklás, erdős magas hegyek övezte völgyben, a természettel békés együttlétben kis tanyák húzódnak meg elszórtan a patak mentén. A felhők mögül előbukkanó napsugarak végigpásztázták a szép völgyet. A fénycsóvák aranyló foltokban világították meg a tájat, különleges hangulatot varázsolva.


Különleges fénybe vonta a napsugár a hegytetőn, a szikla tövében levő tisztást. Mint egy fellegvár tornyosult a sziklatömb a tisztás fölé.
"Sziklavár a hegytetőn "-mondtuk megilletődve a szépségtől.


"Sziklaóriások" a Békás szorosban.

Tiszteletet ébresztenek, lenyűgöznek, elnémítanak, látványuk örömmel tölt el. Közelükben törpéknek érezzük magunkat, ugyanakkor boldognak, felszabadultnak.


      


       Erdősziget a sziklabércen

A sziklafalon megkapaszkodó, talpaltnyi helyen növő, tomboló viharoknak ellenálló fenyők látványa példaértékű számunkra.  A nehézségek leküzdésére, nem meghátrálásra ösztönöznek.